Слабеењето при хипотиреоза е возможно

Хипотиреозата е метаболичко пореметување кое повеќе го погодува женскиот дел од популацијата отколку машкиот. Всушност, се работи за намалена функција на штитната жлезда до која доаѓа поради намалено производство на следните хормони: тиреотропин (THS), тријодотиронин (T3) и тироксин. Овие хормони имаат задача да го стимулираат базалниот метаболизам и создаваат топлина, да ги забрзуваат синтезата на протеини, метаболизмот на јаглехидратите, мастите, разградувањето на холестеролот... А сето тоа доведува до зголемување на телесната тежина, што е еден од најчестите симптоми на хипотиреоза. Во останатите симптоми спаѓаат: замор, успорен пулс, осетливост на ладно, прогресивно слабеење на видот, лупање на срцето, затвор, укоченост во екстремитетите и главоболка.

Умерено до трајни резултати
Како да ослабете кога вашиот организам буквално работи против вас? Покрај успорениот метаболизам и отежнатото согорување на салото, се чини скоро невозможно да се стопат килограмите... Сепак, постои начин и производи! Навистина, нема да ги намалувате килограмите брзо, но барем губењето ќе биде трајно и нема да му штети на здравјето. Со конзумација на еден од нашите производи Медобил Слимси или Медобил Голд, мени со умерена калориска вредност, редовна физичка активност и исфрлање на одредени намирници кои го неутрализираат дејството на лековите (доколку сте на терапија) и дополнително го успоруваат метаболизмот, секоја недела ќе топите по килограм сало!

Медобил Слимси
Најголемиот успех при секое држење диета не е само да ги намалите килограмите, туку и да го сочувате здравјето. Со сетот 100% природни производи Медобил Слимси за 30 дена можете да ослабете од 10 до 15 килограми, а во случај на хипотиреоза неговата ефикасност се редуцира за 30%-50%, односно реално можете да очекувате да ослабете отприлика 6-7 килограми. Во сетот кој чини 2500 денари доаѓаат два производи, и тоа: пакување со 30 сашети (кесички) од препаратот за слабеење на база на мед и три пакувања со по 20 филтер кесички од билниот микс за слабеење.

Билниот микс за слабеење се пие половина час после оброците доручек и ручек кои, патем, ги земате нормално, без селекција на храната, со тоа што последниот оброк во денот (т.е. ручекот) треба да биде најдоцна до 17 часот. Препаратот за слабеење на база на мед, во чиј состав влегува и спирулина, се конзумира исклучиво како замена за оброкот вечера, два-три часа пред спиење.

Со помош на Медобил Слимси ќе постигнете здрава телесна тежина без многу напор. Сѐ што треба е да имате волја и да се придржувате до едноставното упатство за употреба. Промотивно, добивате бесплатна испорака. Затоа, не чекајте! Вашите нарачки можете да ги пласирате на нашиот веб-сајт или преку телефон, со повик на 078 46 46 46.

А ако сѐ уште се двоумите и прашувате себеси дали сте дебели, дали е дојдено вистинското време да се ставите на слабеење и која е идеалната телесна тежина за вас, тогаш ви препорачуваме да го консултирате нашиот калкулатор на индекс на телесна маса и да ги дознаете одговорите на овие прашања со клик овде.

Медобил Голд
Со овој 100% природен препарат за слабеење на база на мед, кој во својот состав, меѓу другото, содржи Л-карнитин, и чини 1980 денари за 30 дена можете да ослабете до 10 килограми, а во случај на хипотиреоза, како што напоменавме погоре, неговата ефикасност се редуцира за 30%-50%, односно реално можете да очекувате да ослабете отприлика 4-5 килограми. Медобил Голд се конзумира исклучиво како замена за оброкот вечера, а последниот оброк во денот (т.е. ручекот) треба да биде најдоцна до 17 часот.

Промотивно, не само што доставата до врата е на наш трошок, ами дополнително добивате на подарок 100-грамско рефус пакување од нашиот чај за слабеење и крем против стрии. Вашите нарачки можете да ги пласирате на нашиот веб-сајт или преку телефон, со повик на 078 46 46 46.

Избалансирано мени
Менито кое се препорачува во овој режим се состои од два главни оброци, доручек и ручек, додека вечерата ја заменувате со некој од нашите производи Медобил Слимси или Медобил Голд. Како и секогаш, водете сметка оброците да бидат рамномерно распоредени, бидејќи на тој начин му помагате на метаболизмот да ја воспостави својата нормална функција, односно да „работи како добро подмачкан мотор“. Калориската вредност на дневните оброци не би требало да преминува 1.500 до 1.800 калории, со тоа што ќе водите сметка за изборот на намирници. Трудете се вашето мени да се базира на чисти протеини, цели зрна, зеленчук, овошје и млечни производи со ниска масленост. А за успешно да ги топите килограмите, максимално намалете го внесот на сол и масти. Преработениот шеќер во оваа диета е на „црна листа“, затоа исфрлете го или баш ако е неопходно, повремено можете да го замените со стевиа.

Препорачаните намирници треба да бидат...

- богати со јод
Јодот игра важна улога во лечењето на симптомите кај намалена функција на тироидната жлезда. Всушност, недостатокот на овој минерал во организмот може баш да предизвика хипотиреоза, заради што е многу важно намирниците кои го поседуваат да бидат секојдневно на вашето мени. Во оваа група спаѓаат: млеко и млечни производи, брусници, јагоди, сусам, семки од тиква, спанаќ, блитва, бело цвекло, тиквички, морски алги, компир, банани, јајца (особено варени), риба (слатководни риби и сардини), морски плодови (школки, остриги, јастог), мисиркино месо...

- богати со антиоксиданси
Познато е дека храната богата со антиоксиданси го подобрува имунитетот, но и ги намалува симптомите на хипотиреоза. Гледајте во своето мени обавезно да ги внесете патлиџанот, боровницата, пиперката, тиквичките, аронијата...

- богати со селен
Докажано е дека недостатокот од селен во организмот може да доведе до намалена работа на штитната жлезда. Токму затоа е важно преку храната да го внесувате овој минерал во своето тело. Најдобри извори на селен се: туна, бакалар, јајца (варени), сирење, бразилски орев, пилешки гради, овесна каша, интегрален ориз...

- богати со влакна
Еден од симптомите на хипотиреоза е и затворот. Затоа е важно во организмот да внесувате доволно влакна, а препораката е 30 грама дневно. Освен што ќе ви го регулираат варењето на храната, ќе ја зголемат ситоста и ќе го намалат таложењето на масти и шеќери. Диеталните влакна најмногу ги има во интегралниот леб и печива, овошјето и зеленчукот.

Што да избегнувате?
Како што веќе напоменавме, постојат намирници кои можат да го неутрализираат дејството на лековите за хипотиреоза, како и да го успорат метаболизмот. Таквата храна, освен што ги влошува симптомите, го спречува слабеењето и затоа е важно да знаете што треба да избегнувате. Во храна која може да го успори или стопира дејството на лековите спаѓаат орасите, како и сојата и производите од соино брашно. На листата се наоѓаат и оние кои ја запираат апсорпцијата на јод, а тоа се: зелка, кељ, прокељ, кикирики, сенф, лима грав, брокули, карфиол, пченка, ленено семе... Од напитоците, забранети се газираните сокови, енергетските пијалоци, индискиот чај, а кафето сведете го на минимум.

Умерена физичка активност
За нормална работа на штитната жлезда, како и за топење на салото, неопходна е редовна физичка активност. Редовното вежбање го забрзува метаболизмот и, со правилна исхрана, ја поттикнува работата на тироидната жлезда. Секој ден одвојте половина час до 45 минути за умерена физичка активност - брза прошетка, возење велосипед, пилатес, јога, брзо одење... Со конзумирање на Медобил Слимси или Медобил Голд, внимателно избалансирано мени и умерена физичка активност, секоја недела со леснотија ќе слабеење по еден килограм. Овие инструкции можете да ги практикувате и откако ќе завршите со конзумацијата на Медобил Слимси или Медобил Голд по постигнувањето на посакуваниот резултат, а како би ја одржале здравата телесна тежина. По завршувањето со Медобил Слимси или Медобил Голд диетата, ограничете се на три главни оброци во умерени количини и една ужинка, кои ќе бидат рамномерно распоредени.

Категории