FemiBil капсули

FemiBil капсули

Цена: 789 ден

Код за нарачка: FB001

FemiBil е додаток во исхраната со 100% природни билни екстракти од Витекс, Перуанска Мака, Ашваганда, Бисерок и Ноќниче, наменет за жени.
Пакување: 30 капсули од растително потекло.

НАРАЧАЈ

Опис на производот

Менопаузата, позната и како „промена на животот“, е крај на менструацијата  во животот на жената. Тоа е природна појава на крајот на репродуктивните години, исто како што и првиот период во пубертетот беше почеток. Ќе знаете дека дошло до менопауза ако немате менструално крварење 12 месеци. Повеќето жени стигнуваат до менопауза на возраст од 45 до 55 години, а просекот е околу 51. Менопаузата пред 40-тата година се нарекува „предвремена менопауза“, а пред 45-тата година се нарекува „рана менопауза“. Нивото на хормоните варира што доведува до менопауза. Како што се приближувате до менопаузата, производството на „женски“ хормони (естроген и прогестерон) од јајниците почнува да се забавува.

Нивоата на хормоните имаат тенденција да флуктуираат и може да забележите промени во вашиот менструален циклус како што се:

 • менструалните циклуси може да станат подолги, пократки или целосно неправилни
 • крварењето може да стане полесно
 • крварењето може да стане непредвидливо и тешко (побарајте совет од вашиот лекар).

На крајот, нивото на вашите хормони ќе падне до точка каде што вашите јајници ќе престанат да ослободуваат јајце клетки, ќе престанете со менструацијата и ќе дојде до менопауза. Иако плодноста по 45-та година е ниска, сепак треба да користите контрацепција за да спречите бременост. Препорачливо е да продолжите со контрацепција додека не имате една година без природен период ако сте над 50 години или две години без природен период ако сте под 50 години.

Симптоми на менопауза

Некои од симптомите што жените може да ги имаат вклучуваат:

 • топли бранови
 • ноќно потење
 • болки
 • чувство на ползење или чешање под кожата
 • заборавеност
 • главоболки
 • раздразливост
 • недостаток на самопочит
 • намален сексуален нагон (либидо)
 • замор
 • тешкотии со спиењето - будност или будење топло и испотено
 • уринарна фреквенција
 • сувост на вагината
 • непријатност при сексуален однос.

Долгорочни здравствени ризици со менопаузата

Намалувањето на женските хормони по менопаузата може да доведе до:

 • разредување на коските (остеопороза) и зголемен ризик од фрактури
 • зголемување на ризикот од срцев удар и срцеви заболувања, висок крвен притисок и мозочен удар.

Управување со симптоми на менопауза

Непријатните симптоми на менопауза често може да се намалат со:

 • здрава исхрана
 • редовно вежбање
 • грижа за вашето ментално здравје
 • намалување на нивото на стрес
 • добивање доволно квалитетен сон
 • користење на облека за спиење и постелнина со мала тежина за да се помогне со ноќното потење
 • избегнување на работите што ги предизвикуваат вашите топли бранови
 • откажување од пушење
 • хормонска терапија за менопауза (MHT), претходно позната како хормонска заместителна терапија (HRT).
Состојки: Екстракти од Витекс, Перуанска Мака, Ашваганда, Бисерок и Ноќниче, Карбоксиметил целулоза и Малтодекстрин. ПМС Хелт е додаток во исхраната наменет за женското здравје. Начин на употреба: 1-2 капсула дневно, со оброк. Производот да се чува настрана од дофат на деца. Да не се надминува дневно препорачаната доза. Додатоците на исхраната не преставуваат замена за разновидна исхрана.